Головна » Бібліотека » Новини » 2021 » 21 лютого - Міжнародний день рідної мови

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

22.02.2021

 21 лютого - Міжнародний день рідної мови

21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко розігнала акцію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме на пропозицію цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними організації, у світі існує щонайменше 6000 мов, 43% з яких перебувають на межі зникнення. На думку фахівців, таке відбувається тоді, коли мову перестають, через ті чи інші причини, використовувати та вивчати понад 30% її носіїв. Лише у Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.

В Україні живе понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Згідно зі статтею 10 Конституції державною мовою в Україні є українська. Але в нашій державі є також і мови, які перебувають на межі зникнення, зокрема два діалекти ромської, галицький діалект караїмської, а також кримчацька й урумська.

У нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця.

У публікації використано матеріали https://www.ukrinform.ua/