«Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала»
22.11.2024
Мірослав Влеклий – польський письменник і репортер, автор та співавтор декількох репортажних книг, що мали успіх, Лауреат премії «Магеллан» у номінації «Репортажна книга» («Я був тут, Тоні Галік») також номінований на премію ім. Беати Павляк та тричі – на премію Newsweek ім. Тереси Торанської.
«Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала» – перша книга Мірослава Влеклого перекладена українською мовою. Це біографічний роман про долю британського журналіста Гарета Джонса, який перший розповів у західних медіа про Великий голод в Україні (1932-1933 рр.). Книга також докладно описує життя та погляди нашого героя.
Гарет, мав нагоду працювати в Девіда Ллойда Джорджа, який свого часу (1916-1922) обіймав посаду прем’єр-міністра Великої Британії, що започаткував британську політику умиротворення, тобто поступок, достатньо довго ставився прихильно до Йосипа Сталіна та Адольфа Гітлера. Він опрацьовував пресу європейських країн та Радянського союзу, робив щоденні огляди преси також складав тези для дискусій, писав статті та промови, їздив у відрядження. В книзі розкривається світогляд нашого героя, він мав нагоду зустрітися з Гітлером та не один раз перебував в СРСР. Пізніше він працював в США, Нью Йорку в Айві Лі.
В романі не раз вказується, що ставлення до нацизму та комунізму в багатьох європейців викликає захват та співчуття. Вони не бачили тих небезпечних тенденцій, що відбувалися в цих країнах. Гарет Джонс, на відміну від них має можливість побачити та зрозуміти що відбулося в цих країнах – диктатура та тиранія перемогли. Викрилося це найбільш під час поїзди в Україні, коли Гарет зміг зійти з поїзда та здійснити пішу подорож по селах Харківщини, де він зіткнувся з тим горем та бідою, що відбувалися там – голод!
Радянський союз не визнав голодомору, також було заперечення та звинучення Гарета Джонса в наклепі та брехні. Гарету пощастило вернутися на захід та життя його обірвалося в 1935 році під час подорожі його було викрадено та убито, є припущення що до цих подій причетні радянські спецслужби.
«Я дуже вдячна за цю книжку. Вона дивовижно доповнила фільм «Ціна правди». Чесна, потужна розповідь» - Аґнешка Голланд (польська режисерка, сценаристка та акторка).