library
Головна » Бібліотека » Бібліотека рекомендує » Життєпис патріарха: Андрій Смирнов «Мстислав (Скрипник)»

Життєпис патріарха: Андрій Смирнов «Мстислав (Скрипник)»

10.04.2013

10 квітня виповнилося 115 років з дня народження Степана Скрипника – посла до польського сейму від Волині в 1930-х рр., першоієрарха Української Православної Церкви в США, першого Патріарха Київського і всієї України Мстислава.

Саме його постаті присвячена монографія молодого українського науковця, доцента кафедри історії Острозької академії Андрія СМИРНОВА «Мстислав (Скрипник): громадсько-політичний і церковний діяч, 1930-1944», яка побачила світ у видавництві «Смолоскип» в 2009 р.

Якщо роль особи в історичних подіях є великою, то роль ієрарха в житті Церкви є вирішальною. Про це свідчить постать Патріарха Мстислава. Процеси, які визрівають у суспільстві, часто немає кому очолити, бо очільникам бракує висоти і мужності ініціювати творчий акт. Зате завжди вистачає легкодухів, які заповнюють брак творчої ініціативи і сміливої дії говорінням.

На наших очах в 90-ті роки відроджувалася Українська Автокефальна Православна Церква за стихійної підтримки народу і за шаленого опору комуністичної номенклатури. Погодився очолити цей рух за відродження автокефалії 92-річний митрополит зі США Мстислав (Скрипник).

Книжка Андрія Смирнова охоплює ранній період життя Мстислава (в миру Степана) Скрипника – політичну працю в ролі посла польського сейму та церковно-громадську діяльність під час німецької окупації. Це саме той період, який біографи найчастіше оминали, підозрюючи, що там таїться найбільше дискусійних фактів, яких краще не зачіпати. Проте ніхто досі не взявся за вивчення джерельних матеріалів і за їх коректне прочитання. Заслуга молодого дослідника в тому, що він будує свою книжку саме на архівних документах і при тому добре орієнтується у загальній суспільно-політичній ситуації, коли до режиму окупації змушене було пристосовуватися все українське населення і якось жити за тих умов – хто без зброї, хто з прихованою зброєю, а хто – в нерівних боях.

Можна припустити, що в руках автора були документи, яких не хотілося б цитувати, або, наприклад, факти, різко оцінені Міленою Рудницькою. Однак у контексті еволюції поглядів вони висвітлюють живу людину активного характеру, а в таких характерах неминучі суперечності, помилки, невдачі. «Патріарх Мстислав – складна, суперечлива, але, без сумнівів, помітна постать в історії України», – слушно пише автор книги. До цього варто було б додати «яскрава і значуща»... Зрештою, ті суперечності цікавіші й повчальніші для читача, ніж послідовність пасивних свідків Історії.

Ця робота – перша в українській історіографії спроба комплексного дослідження життя та діяльності знаного українського громадського, політичного і церковного діяча С. Скрипника впродовж 1930-1944 рр. Автор віднайшов та використав низку раніше недоступних, невідомих або маловідомих джерельних матеріалів українських та польських архівосховищ, зокрема Архіву Варшавської православної митрополії. Враховано здобутки вітчизняних, діаспорних і зарубіжних дослідників, що дало змогу значно глибше підійти до аналізу цих аспектів досліджуваної теми.