Бойовик із патріотичним смаком: Василь Шкляр «Чорний ворон»
13.11.2012
Сьогодні ми рекомендуємо прочитати український пригодницький роман «Залишенець. Чорний ворон» Василя Шкляра. Поява книги стала однією з найгучніших літературних подій кінця 2009 – початку 2010 року. Автор присвятив написанню роману майже 13 років. В основі сюжету – повстанська боротьба українців проти окупаційної влади у 20-тих роках ХХ століття на території сучасної Черкащини. Йдеться про новітніх гайдамаків, повстанців Холодного Яру на чолі із отаманом Чорним Вороном. Автор оперує історичними фактами, узятими із архівів СБУ, розсекречених чекістських документів, матеріалами власних польових досліджень.
Роман динамічний, стрімкий, захопливий, написаний колоритною живою українською мовою, вдало інкрустований небуденною архаїстикою, що дозволяє отримати неабияку насолоду від читання. Автор дбає про свого читача: кожна колізія доведена до логічної розв’язки, художній матеріал переплітається із документальним. Якщо вам така побудова здасться нудною, сторінки, виділені курсивом, легко опустити.
Ми не претендуємо на однозначну оцінку роману. Він суперечливий, як і усе, що стосується українського минулого. Зі сторінок ЗМІ, з уст маститих літературознавців та критиків неодноразово лунали звинувачення авторові. Ми не маємо на меті ані підтримувати, ані заперечувати їх. Наголошуємо на тому, що “Чорний ворон” привідкриває багатьом читачам той дражливий і вибуховий пласт української історії, про який іще недавно мовчали чи говорили пошепки, і який досі письменники обережно оминали.
Переваги роману очевидні, а щодо недоліків... Недоліки проявляються тоді, коли книга перестає бути твором мистецтва, а стає інструментом маніпулювання та провокації у чиїхось руках. А поки що пропонуємо прочитати “Чорний ворон” Василя Шкляра і скласти власну думку щодо цього суперечливого твору.