Шопен, Фредерік Францишек (Франсуа) (Chopin, Fryderyk Franciszek)
Фредерік Францишек (Франсуа) Шопен (1 березня 1810, с. Желязова Воля, Мазовецьке воєводство, Польща — 17 жовтня 1849, Париж, Франція) — геніальний польський композитор та піаніст.
Фредерік Шопен народився 1 березня 1810 р. у с. Желязова Воля (Польща). Батько, Нікола Шопен, виходець із Франції, був гувернером, мати — дворянкою. Від неї хлопчик отримав перші музичні уроки. Коли Фредеріку виповнилося 7 років, Адальберт Цивні, популярний богемський піаніст, зайнявся його освітою, познайомив із творами Баха, Гайдна, Моцарта, Бетховена.
У 1816 — 1822 рр. маленький Шопен вчиться професійної гри на фортепіано у віолончеліста Войцеха Живни, а також освоює органну музику у професора Варшавської консерваторії Вільгельма Вюрфеля.
У 1818 р. був опублікований перший полонез молодого музиканта; він дебютував як піаніст, відразу ж ставши улюбленцем у салонах Варшави.
У 1823 — 1826 рр. Шопен навчався у Вaршавському ліцеї, де викладав його батько. Одночасно бере уроки музичної теорії та композиції у Йозефа Ельснера. Велике враження у цей період на нього справляє музика Хуммеля, Паганіні, Генделя та Вебера.
У 1829 р. піаніст отримує диплом Варшавської консерваторії. Дає успішні концерти у Празі, Відні, Дрездені, отримує чимало похвальних відгуків; у 17 березня 1830 р. востаннє виступає у Варшаві з прем’єрою Концерту для фортепіано фа мінор.
У 1831 р. Шопен виїжджає до Франції, де його добре знають і люблять. Працює вчителем гри на фортепіано у будинку Ротшильда. Ця посада популяризувала його ім’я більше, ніж публічні виступи. Тут з’являються перші збірки етюдів, балади та скерцо. У 30-тих рр. композитор завершує свої найвiдоміші роботи, веде активну концертну діяльність. Серед його друзів і шанувальників — відомі музиканти, письменники і художники (Ліст, Берліоз, Беліні, Делакруа, Шуман, Россіні, Гейне, Бальзак).
У 1836 р. Шопен їде побачитися з рідними. У Марієнбаді заводить нетривалий роман із Марією Водзінською. Восени 28-річний композитор повертається в Париж. Ференц Ліст представляє його баронесі Дюдеван, затятій феміністці, що уже здобула собі популярність під псевдонімом Жорж Санд. Їй на той час було 34. Упродовж 12 років пару поєднував любовний зв’язок і близьке партнерство.
У 1835 р. у композитора виявили симптоми туберкульозу, взимку 1838 — 1839 рр. він, щоб відпочити у м’якому кліматі, їде на Майорку в монастир Вальдемосса. Там було завершено знамениті Прелюдії. Погана погода, постійні сварки із Жорж Санд, практично неопалювані приміщення, — усе це згубним чином позначилося на здоров’ї Шопена.
У 1847 р. композитор розлучається із баронесою через непорозуміння із її дітьми. Хвороба прогресує. Після гастролей у Великобританії Шопен повернувся, схожий на власну тінь; у Шотландії він грав перед королевою та спромігся дати кілька концертів. Останній виступ композитора відбувся 16 листопада 1848 р.
Фредерік Шопен помер 17 жовтня 1849 р. у Парижі. Похований на цвинтарі Пер-Лашез. Своє серце композитор заповів упокоїти у варшавському костелі Святого-Хрeста.
Музику Шопена називають гарматами, захованими в квітах. Композитор був неперевершеним творцем мелодій, він одним з перших приніс у європейську мелодику слов’янські інтонаційні елементи, збагативши її новими ритмiчними малюнками. Його творча спадщина цікава і різноманітна: 57 мазурок, 16 полонезів, 19 вальсів, 19 ноктюрнів, 3 сонати, 4 балади, 26 прелюдій, 27 етюдів, 4 скерцо, 3 експромти. У жанрі великих музичних форм найвищим досягненням є фантазія фа мінор (1840 — 1841 рр.) та «Баркарола» (1845 — 1846 рр.).
Шопен написав три фортепіанні сонати: до мінор (1827 р.), сі-бемоль мінор (1837 р.) та сі мінор (1844 р.), що вважаються вищим досягненням композитора. Для фортепіано з оркестром він створив Andante spianato, полонез мі-бемоль мaжор, концерти мі мінор і фа мінор, Andante spianato et Grande Polonaise brillante, Fantaisie brillante на польські арії, Rondo à la Krakowiak фа мажор.
Фредеріка Шопена вважають найвидатнішим польським композитором. Його іменем названо Варшавську консерваторію та аеропорт, філармонію у Гданську, астероїд і кратер на Меркурії, ряд вулиць у Польщі та Україні; раз у п’ять років у Варшаві проводиться конкурс піаністів імені Ф. Шoпeна, щорічно серед польських музикантів проходить вручення премії «Fryderyk».
- Інструментальний, ВальсFryderyk Franciszek Chopin - Grande Valse Brillante Es-Dur Op. 18
- Інструментальний, ПолонезFryderyk Franciszek Chopin - Polonez A-Dur Op. 40 Nr 1 "Wojskowy"
- Інструментальний, ФантазіяFryderyk Franciszek Chopin - Fantaisie-Impromptu Cis-Moll Op. 66
- Інструментальний, ВальсFryderyk Franciszek Chopin - Walc Des-Dur Op. 64 Nr 1 "Minutowy"
- Інструментальний, ЕтюдFryderyk Franciszek Chopin - Etiuda C-Moll Op. 10 Nr 12 "Rewolucyjna"
- Інструментальний, Концерт для фортепіано з оркестромFryderyk Franciszek Chopin - Koncert Fortepianowy E-Moll Op. 11, Romanca Larghetto
- Інструментальний, НоктюрнFryderyk Franciszek Chopin - Nokturn Es-Dur Op. 9 Nr 2